تاریخچه رباتیک

تاریخچه رباتیک

  • تاریخ ارسال: 1396/08/03
  • تعداد نمایش: 259
  • گروه:

 

 

 

تاریخچه رباتیک


در گذشته کشورهای استعمارگر برای افزایش سرمایه وپیشرفت خود به کشور های کوچک و ناتوان حمله می کردند و با تصرف این کشورها ، مردم آنجا را به عنوان بردگان به اسارت در می آوردند و از آنها به عنوان نیروی کار رایگان استفاده می کردند و آنها را در مزارع کارخانه ها آشپزخانه ها و... به کار میبردند. اما این برده ها چند عیب بزرگ داشته بودند . مهمترین عیب آن اسارت یک انسان و ظلم به آن انسان و دیگر عیب آن خستگی برده ها می بود . برده ها نمی توانستند ۲۴ ساعت شبانه روز به کار مشغول باشند. باید به آن ها وقت استراحت داده می شد. دیگر عیب آن ها این بود که ارباب باید آن ها را مداوم زیر نظر داشت. در آن زمان آرزوی اربابان این بود که برده ای غیر انسانی داشته باشند که بتواند ۲۴ ساعته برا آنها کار بکند و دچار خستگی، گشنگی و غیره نشود  و نیاز به کنترل مداوم نیز نداشته باشد. با توجه به علم آن زمان این فکرها رویا بود و فقط در تئاترها به نمایش نمایش داده می شد و به این برده های آسمانی (( ربات )) می گفتند .

با پیشرفت علوم در طی گذشت زمان و انقلاب صنعتی اروپا ، نیاز به برده هایی بیشتر با سرعت بالاتر دقت بیشتر و خستگی کمتر ، مورد نیاز بود. بنابراین دانشمندان به فکرساخت ماشین های اتوماتیک بودند. (تا آن زمان علم در زمینه ی برق و مکانیک مقداری پیشرفت داشت. ) پس از پیشرفت علم در این زمینه ها در قسمت هایی از کارخانه ها ماشین های الکترومکانیکی صنعتی بکار برده شد. بدین شکل مکانیزاسیون صنعتی نیز شروع شد. عیب بزرگ این دستگاه ها تک منظوره بودن و عدم انعطاف پذیری آن ها می بود. یعنی با تغییر قسمتی از کارخانه یا محصول تولیدی می بایست در کل دستگاه ها دوباره طراحی انجام میشد. با پیشرفت هر چه بیشتر علم ، کامپیوتر ها اختراع شدند و گسترش پیدا کردند . تا حدی که در خانه ها نیز استفاده می شد . سپس صنعت گران به فکر ترکیب ماشین ها ی الکترومکانیکی با رایانه ها افتادند تا بتوان آن ها را برنامه ریزی کرد [ یکی از ویژگی های کامپیوتر قابل برنامه نویسی بودن آن می باشد ] و بایک دستگاه بتوان چندین کار را انجام داد (مثلا دستگاهی که یک نوع ماشین را رنگ می زند بتواند با عوض شدن مدل و طرح ماشین ، آن را نیز دوباره بدون اشتباه رنگ بزند ) .


تاریخچه تحولات حوزه رباتیک

1920:  نمایش نامه نویس چک اسلواکی Karl capek، کلمه ربات را در نمایش«‌ربات‌های جهانی روسیه» استفاده کرد این جمله از کلمه چکی « Robota» به معنی« کوشش ملال آور‌» آمده بود.


1938: نخستین الگوی قابل برنامه‌ریزی که یک دستگاه سم‌پاشی بود، توسط دو آمریکایی به نام‌های Willard pollard و Harold Roselund برای شرکت devilbiss ساخته شد.


1942: ایزاک آسیموفRunaround  را منتشر کرد و در آن قوانین سه‌گانه روباتیک را آورد.


1946: ظهور کامپیوترGeorge Devol، با استفاده از ضبط مغناطیسی، یک دستگاه playback همه منظوره، برای کنترل ماشین به ثبت رساند. John Mauchly اولین کامپیوتر الکترونیکی (ENIAC) را در دانشگاه پنسیلوانیا تولید کرد. در MIT، اولین کامپیوتر دیجیتالی همه منظوره (Whirl wind) اولین مسئله خود را با انجام رساند.


1951: در فرانسه Reymond Goertz اولین بازوی مفصلی کنترل از راه دور را برای انجام مأموریت هسته‌ای طراحی شد. طراحی آن مبتنی بر کلیه روابط متقابل مکانیکی بین بازوی اصلی و فرعی با استفاده از روش متداول تسمه و قرقره بود که نمونه‌هایی برگرفته از این طرح هنوز هم در مواردی که نیاز به لمس نمونه‌های کوچک هسته‌ای است، دیده می‌شود.


1954: George Devol اولین ربات قابل برنامه‌ریزی را طراحی و عبارت جهانی اتوماسیون را اختراع کردند. این امر زمینه‌ای برای نام‌گذاری این شرکت به Unimation در آینده شد.

 

1959: Marvin Minsky و John McCarthy آزمایشگاه هوش مصنوعی را در MIT انجام دادند.
 

1960:Unimation  توسط شرکت کوداک خریداری شد و توسعه سیستم ربات‌های آن آغاز گردیداند. کارخانجات ساخت تراشه مانند AMF پس از آن شناخته شدند و اولین ربات استوانه ای مانند به نام Versatran طراحی شده بود، فروخته شد.


1962: جنرال موتورز اولین ربات صنعتی را از Unimation خریداری کرد و آن را در خط تولید خود قرار داد.

1963:  John Mccarthy آزمایشگاه هوش مصنوعی دیگری از دانشگاه استنفورد بنا کرد.


1964:  آزمایشگاه‌های تحقیقاتی هوش مصنوعی در M.I.T ،مؤسسات تحقیقاتی استنفورد (SRI)، دانشگاه‌ استنفورد و دانشگاه ادین برگ گشایش یافت.


1964: رباتیک C&D تاسیس شد.


1965: دانشگاه Carnegie Mellon مؤسسه رباتیک خود را بنا کرد.


1965:  حرکت یکنواخت ( Homogeneous Trans formation) در شناخت نحوه حرکات ربات به کار رفت. این روش امروزه به عنوان نظریه اسامی رباتیک بکار می رود.


1965: ژاپن نخستین ربات را از AMF خریداری نمود.


1968:  کاوازاکی مجوز طراحی ربات‌های هیدرولیک را از Unimation گرفت و تولید آن را در ژاپن شروع شد.

1968: SRI یک ربات سیار با قابلیت بینایی و کنترل با یک کامپیوتر به اندازه یک اتاق را تولید کرد.


1970:  پروفسور sheinman از دانشگاه استنفورد بازوی استاندارد را تولید نمود. ساختار ترکیب حرکتی او هنوز هم به بازوی استاندارد مشهور می باشد.


1973: Milacron  اولین مینی کامپیوتر قابل استفاده تجاری که با رباتهای صنعتی کنترل می شد(T3) را تولید نمود.


1974: پروفسور Scheinman، سازنده بازوی استاندارد، Inc Vicarm را جهت فروش یک نسخه برای کاربردهای صنعتی تولید کرد. بازوی جدید با یک مینی کامپیوتر کنترل شد.


1977:  یک شرکت ربات اروپایی (ASEA)، دو اندازه از ربات‌های قدرتمند الکتریکی صنعتی را عرضه کرد که هر دو ربات یک کنترلر میکرو کامپیوتر برای برنامه ریزی عملکرد خود بکار می بردند.


1976:Vicarm Inc  در کاوشگر فضایی وایکینگ 1و2 استفاده شد. یک میکرو کامپیوتر هم در طراحی vicarm  به کار گرفته شد.