مراحل ساخت ربات کنترل از راه دور

مراحل ساخت ربات کنترل از راه دور

           

 

 

 

 

 

      *مراحل مونتاژبرد الکترونیکی روبات کنترل از راه دور موجود در سایت*

برای مونتاژ قطعات فیبر از سیم لحیم مرغوب و هویه 40 وات استفاده و هرگز از روغن برای لحیم کاری استفاده نکنید.توجه:قبل از شروع مونتاژ فیبر دایره ایی کوچک سوراخ شده را با احتیاط از فیبر اصلی جدا نمایید.

1:در شروع مرحله ی مونتاژ ابتدا روکش سیم خشک موجود را لخت کرده و به اندازه مناسب نقاط J را در چهار محل که با حرف روی فیبر مشخص گردیده نصب و لحیم نمایید.

2:مقاومت ها را با توجه به نواررنگی روی آنها و طبق لیست داده شده زیر به صورت افقی بر روی فیبر طوری قرار دهید که کاملا بر روی سطح فیبر قرارگرفته یک به یک شروع به نصب و لحیم کردن نمایید.

توجه:مقاوت های R13,R12,R11,R1 به صورت عمودی بر روی فیبر قرار میگیرد .

طلایی

قهوه ای

قرمز

قرمز

220Ω

R1

طلایی

زرد

قرمز

خاکستری

820K

R2

سیاه

0Ω

R3

سیاه

0Ω

R4

سیاه

0Ω

R5

طلایی

قهوه ای

بنفش

زرد

470Ω

R6

طلایی

قهوه ای

بنفش

زرد

470Ω

R7

طلایی

قهوه ای

بنفش

زرد

470Ω

R8

طلایی

قهوه ای

بنفش

زرد

470Ω

R9

طلایی

قرمز

سیاه

قهوه ای

1K

R10

طلایی

قرمز

سیاه

قهوه ای

1K

R11

طلایی

قرمز

سیاه

قهوه ای

1K

R12

طلایی

قرمز

سیاه

قهوه ای

1K

R13

 

 

3:دیود های موجود را در محل های خود طبق جدول زیر نصب و لحیم نمایید.هنگام نصب دیود ها بر روی فیبر دقت کنید که نوار رنگی یا خط سفیددور دیود ها پایه کاتد kمیباشدو با خط سفیدشکل روی فیبر در محل نصب دیود تطبیق داده شود.برای راهنمایی بیشتر حرفkبر روی فیبر کنار نصب پایه کاتد دیود مشخص میباشد.

دیود آشکارساز شیشه ای          1N4148

D5 تا D2

دیود یکسوساز سیاه رنگ 1N4007     

D1

 

 

4:دو عدد آی سی در قطعات الکترونیک موجود میباشد.یکی آی سی رگولاتور یا تثبیت کننده ولتاژ به شماره 7805 میباشدکه در محل های C.1 قرار میگیرد هنگام نصب دقت داشته باشید که طرف نوشته دار این آی سی به طرف خازن الکترولیت C1 و خازن عدسی C3 قرار میگیرد و طرف فلزی یا بدنه آن به نوشته دار این آی سی به طرف خازن الکترولیت C1 خازن عدسی C3 قرار میگیردو طرف فلزی یا بدنه آن به طرف خازن C4 قرار میگیرد.بر عکس زدن  این آی سی باعث سوختن این قطعه میشود.

یک عدد سوکت آی سی 18 پایه موجود را نیز در محل IC.PT2272 طوری نصب و لحیم نمایید که جهت نیم دایره بر روی سوکت با شکل روی فیبر منطبق شود.بعد از نصب و لحیم کردن سوکت آی سی حال آی سی PT2272 را نیز با توجه به نیم دایره لبه صاف آی سی و تطبیق با سوکت بر روی سوکت قرار داده و با انگشت بر روی آی سی فشار داده تا کاملا بر روی سوکت قرار گیرد.(قبل از نصب آی سی 2 طرف پایه آی سی را مقداری به طرف داخل خم نمایید تا داخل سوکت آی سی به راحتی قرار گیرد.)

5:چهار عدد ترانزیستور موجود را در محل های خود T1تا T4 طوری بر روی فیبر قرار دهید که قسمت نیم دایره ایی و سطح مقطع(لبه صاف)ترانزیستور ها با سطح مقطع (لبه صاف)و نیم دایره روی فیبر تطبیق داده شود.

ترانزیستور   مشابه یا BC547 یا BC546

T4 تا T1

 

 

 6:یک عدد دیود نورانی LEDرنگ را ذر محل L1 و چهار عدد دیود نورانی سبز رنگ را در محل های L12 تا   L5قرارداده و لحیم نمایید.هرLEDدارای دو پایه کاتد ((K و آند (A)میباشد.دیود نورانی یا همان LEDرا طوری بر روی فیبر قرار دهید که  پایه بلند LEDیا آند A در محل نصب LEDبر روی فیبردر نقطه بدون چاپ و محل نصب پایه  کوتاه LEDیا کاتد Kدر نقطه ای که در دایره LEDبا چاپ سقید مشخص میباشد قرار داده و لحیم نمایید.

7:خازن های موجود از نوع خازن عدسی و خازن الکترولیت میباشد.خازنهای عدسی بدون قطب مثبت + و منفی یا جهت میباشد و از هر طرف که پایه های آن را قرار دهیدایرادی ندارد.اما در مورد خازن های الکترولیت باید بدانید که پتیه های این نوع خازن ها دارای قطب مثبت+ و قطب منفی میباشد.توجه داشته باشید برای تشخیص پایه های + و خازن های الکترولیت دو راه وجود دارد:

الف)پایه مثبت خازن ها معمولا ازپایه منفی  شان بلندتر میباشد.

ب)پایه منفی خازن ها با علامت منفی که بر روی برد نشان داده شده است یکسو باشد.

خازن عدسی (104)

100NF

C3

خازن الکترولیت

470MF

C1

خازن عدسی (104)

100NF

C4

خازن الکترولیت

10MF

C2

 

 

8:در این مرحله از مونتاژ برد الکترونیکی روبات نوبت به نصب سه عدد کانکتور نری میباشد.

هنگام نصب هر یک از این کانکتور ها بر روی فیبر طبق شکل توجه داشته باشید بریدگی لبه کانکتور با شکل چاپ شده بر روی فیبر تطبیق داده شود.